Україна-Словаччина 0: 1.Емоціональне фіаско.

9 вер, 2014

Відбірний матч чемпіонату Європи-2016 Група "С". 1-й тур 8 вересня. Київ. НСК "Олімпійський". 45000 глядачів

Україна - Словаччина 0: 1

Гол: Mac 18

Україна: Пятов - Артем Федецький, А-ін Кучер (к), Ракицький, Шевчук - К. Ковальчук (Безус 66), Т. Степаненко - Ярмоленко, Едмар, А. Гусєв (А. Громов 81) - Зозуля

Тренер - Михайло Фоменко

Словаччина: Козачик - Пекарик, Дюріца, Дьомбер, Губочан - Печовскі, Куцка - Мак (Дуріс 90 + 1), Ґамшік (к), Володимир Вайсс (Стох 67) - Адам Німець (Кісс 63)

Тренер - Січ Козак

Судді: К. Томсон - Г. Чемберс, Малвени - Маклін, Бітон (усі - Шотландія)

Попередження: Степаненко 27 Ракицький 37, Безус 71, Артем Федецький 77, Едмар 82 - Дюріца 38, Печовскі 86

Цей матч викликав серед киян живий інтерес. За умови, що в гості до нас приїхала не топова збірна, таке явище можна назвати неабияким, адже зазвичай опоненти рівня Словаччини великої кількості глядачів на головній арені нашої держави не збирали. Нарешті, статус матчу решта чинники переважував. Дебют відбору - це завжди важливо і що таке почати його невдало демонстрував попередній цикл. Та ще й Словаччина - основний конкурент України у боротьбі за друге місце в групі, якщо вважати Іспанію фаворитом комплекту С.

Звичайно, стартувати Україні випало не в найкращий час. Через травму ключових виконавців Євгена Коноплянки, Дениса Гармаша, Руслана Ротаня, Євгена Хачеріді та Анатолія Тимощука наставник нашої команди Михайло Фоменко мав обмежений вибір виконавців. Ворота господарів захищав Андрій Пятов. В обороні справа наліво розташувалися Артем Федецький, капітан Олександр Кучер, Ярослав Ракицький та В'ячеслав Шевчук. Пару опорних хавбеків склали Кирило Ковальчук і Тарас Степаненко. Під нападаючим Романом Зозулею діяли Едмар і вінгери Андрій Ярмоленко та Олег Гусєв.

Тренер словаків Ян Козак в свою чергу не міг розраховувати на провідного нападника Роберта Віттека, якого, як і очікувалося, на вістрі атаки замінив Адам Німець. У воротах гостей грав Матуш Козачик. В обороні суперників діяв Петер Пекарик, зліва - Томаш Губочан, в центрі - Норберт Дьомбер і Ян Дюріца. Віктор Печовскі і Юрай Куцка закривали опорну зону. Тріо атакуючих хавбеків склали Роберт Мак, капітан Марек Гамшик і Володимир Вайсс.

Після емоційного виконання національного гімну України, наші одразу кинулися в атаку і ледь перейшли половину поля, як Ярмоленко метрах в 30-ти від воріт заробив штрафний, який виконував Ракицький. Пробив Ярослав в стінку, але підібравши відскок, господарі за допомогою протсрелов змусили центральних захисників суперника панічно вибивати м'яч з власного штрафного зони. Не зменшуючи обертів, протягом перших п'яти хвилин українці наполегливо пресингували. Нарешті, витримавши це насамперед емоційний тиск, словаки дуже швидко оговталися і ще в перші десять хвилин зробили допомогою Вайсса кілька масованих вилазок на господарську половину. Правда, оборонялися наші футболісти уважно і ці наміри гасили переконливо.

Головною проблемою української оборони в дебюті було те, що гості мали в середині поля занадто багато простору. Вайсс, Гамшик і Мак, вбігаючи в ці зони отримували можливість не тільки комбінувати, але і обігравати суперників один на один. Наші захисники ключових єдиноборств не програвали до 18-ї хвилини. Поки не втратив м'яч на підступах до власного штрафного зони Ракицький. Мак, обікравши Ярослава, опинився віч-на-віч з Пятовим і, не зближуючись з воротарем, направив "кулю" у сітку - 0: 1.

Звичайно, пропустивши, Українська збірна побігла вперед. Маючи перед собою насичену і добре організовану оборону суперника, підопічні Фоменка спробували бити здалеку. Після удару Ярмоленко метрів з 30-ти "кулю" просвистів поруч зі штангою. Гусєв трохи пізніше, змістившись зліва в центр, змусив Дюріца на собі фолити. Штрафний метрів з 22-х взявся виконувати Ракицький. У матчі з молдаванами чотири дні тому Ярослав з цієї ж точки потрапив в штангу. Зараз обвести стінку стоппер не зумів. Більш того, Вайсс, отримавши довгу діагональ від Пекарик, у зворотній контратаці ледь не втік на побачення з П'ятовим. Благо, в швидкості наші захисники супернику не програли.

Трохи пізніше гості створили поруч з воротами П'ятова ще одну гостроту. Знову швидкий випад, який призвів до порушення на лівому фланзі. Штрафний подав Гамшик, а Дюріца, замикаючи дальню штангу, пробив у падінні головою над поперечиною. Українцям відповідати так само легко не вдавалося. Точніше, небезпека воротам Козачик продовжував створювати тільки Ярмоленко. Змістившись ближче до кута штрафного майданчика, Андрій цього разу пробив з лівої в дальній кут на техніку - зовсім поруч зі штангою.

Ці моменти давались нашій команді дуже важко. Коли господарі переходили в позиційний наступ, помітною ставала повільність в ухваленні рішень від Степаненко, особливо - Ковальчука. Гості надалі отримували простір для швидких випадів. Один з таких моментів завершився діагоналлю Гамшіка в напрямку Вайсса. Володимир прийняв м'яч вже в межах штрафного. Від можливого другого гола України врятували тільки ризиковані дії Кучера в грі на випередження. Після удару Пекарик метрів з 25-ти надійно зіграв, перевівши "кулю" на кутовий, Пятов.

Між тим, до перерви господарі виконували ще один цілком перспективний штрафний. Заробив його Едмар, який перед самою штрафний майданчиком змусив фолити на собі Дюріца. Ракицький, виконуючи "стандарт", знову потрапив у стінку і знову при цьому зупинився, вимагаючи від арбітра призначення пенальті за нібито гру суперника руками. Словаки ж знову вичікувати суддівського вердикту не стали і помчали в контратаку. До честі Ракицького, на цей раз він з гри виключився не зовсім і встиг суперника ціною попередження збити. Так чи інакше, це був ще один сигнал.

До перерви господарі встигли організувати ще два, але тепер вже дійсно реальних моменти для взяття воріт Козачик. Включивши цілком обидва фланги, наші футболісти виконали два ідентичних навісу з кутів штрафний, кожен з яких міг завершитися голом. Спочатку Едмар, отримавши пас від Ярмоленка, закинув м'яч в район дальньої штанги на Степаненко, а той з меж штрафного пробив саме туди, де знаходився Козачик. Справедливості заради варто сказати, що переграти довгорукого голкіпера "гірників" було дійсно складно. А ось Зозуля, отримавши зліва передачу вже від самого Степаненко, бив з меж воротарського в падінні головою фактично по порожніх воротах. Пробив Роман невдало настільки, що м'яч пролетів паралельно з лицьовою лінією і потрапив, здавалося, Козачик точно в руки.

Позитивні атакуючі акценти кінці тайму першого Українська успішно застосовували і на старті другої половини. Ледве гра відновилася, як Ярмоленко, перебуваючи на куті штрафного, п'ятою кинув в прорив Едмара, а той прострілив справа в район ближньої штанги. Гусєв, граючи на випередження, встиг до м'яча першим, але точно пробити не зумів. Згодом українському вже виконували штрафний з лівого флангу. Гусєв навісив, а один з найнижчих в складі нашої команди Едмар примудрився, перебуваючи на лінії воротарського, примудрився виграти повітрі і пробив головою в стійку. Удар був слабким, а тому м'яч, ударившись в слупок, відскочив ледь помітно. Тим не менш, Едмар виявився найспритнішим і в цій ситуації. Пдібравши "куля", наш хавбек пробив метрів з семи - на цей раз надійно зіграв Козачик.

Підопічні Фоменко наступали надзвичайно агресивно, задіюючи в настанні обидва фланги. Непоганий забіг Гусєва лівим краєм, протріть Федецького справа, спровокований флангової атакою неточний дальній удар Степаненко - оборона гостей відбивалася з максимальною концентрацією. Але при цьому гості не забували про контргру. Скориставшись розрідженим простором в рядах суперників, мак з правого флангу виконав довгу передачу в район півкола. Німець, імітуючи бажання заволодіти "кулею", в останній момент пропустив її між ніг і цим маневром розірвав центр оборони Української, дозволивши Ґамшіку виявитися обличчям до обличчя з П'ятовим. Наше щастя, що Марек вирішив пробити відразу і по м'ячу повноцінно не потрапив.

Це був дзвінок, але не більше того. Український продовжували розривати оборону суперників з флангів. Ще одну ідеальну можливість на 65-й хвилині втратив Едмар. Замикаючи дальню штангу після навісу від Федецького справа, харківський хавбек бив з меж штрафного зовсім без перешкод і примудрився не влучити в стулку.

Україна де не вистачало останнього пасу, а де - заключного удару. НЕ дівнор, що на заключних півтайма наш тренер випустив гравця, який здатний виконати одне й інше. Роман Безус, замінивши Ковальчука, розташувався під зозулею, а Едмар перейшов в опорну зону. В свою чергу Козак, провівши дві заміни поспіль, змінив атакуючі акценти в грі своєї команди кардинально. Спочатку він випустив замість силового центрфорварда Німець опорного хавбека Філіпа Кисса. Тим самим, на вістрі змістився Гамшик. А майже відразу після того Вайсса, який був одним з найактивніших у таймі першому, а в другому трохи підсів, замінив швидкісний хавбек Мирослав Стох. Тільки-но з'явившись на полі, Міролсав видав дивовижну передачу в розріз на Мака. Увірвавшись між двома стопери суперників і вигравши у них швидкістю, Роберт виявився перед П'ятовим. Добре, що пробивши на силу метрів з 17-ти, словак не потрапив в стулку.

Власне, з виходом свіжих виконавців гості стали в середині поля рухомими і, використовуючи елементи пресингу і збільшивши кількість виграних єдиноборств, трохи відсунули епіцентр ігрових дій від власного штрафного. Господарі як і наступали, але чіткості у виконанні групових маневрів їм вистачало. Неточними передачами в завершальній фазі грішили всі і, що особливо прикро, Ярмоленко, який в нинішніх умовах має стати лідером команди. Випускаючи на заключних десять хвилин замість Гусєва Артема Громова, Фоменко очевидно сподівався не стільки на холодний розрахунок, скільки на рухливість і агресію.

Втім, виклавшись цілком перших півгодини другого тайму, Український в ендшпілі відверто підсіли. Виходячи в атаку, наші футболісти шукали передачами Ярмоленко, проте Андрія суперники стерегли вдвох-втрьох і ні розвернутися, ні набрати швидкість лідеру господарів не давали. Як наслідок, вся гострота на гостьовим воротам наступала виключно через стандартні положення. Два штрафних від Ракицького, два кутових - нав'язавши силову боротьбу, Українська ці навіси цілком могли завершити результативно.

Кульмінаційним став корнер на третій доданій арбітром хвилині, коли в штрафну суперників побіг Пятов. Вступивши в боротьбу за верховий м'яч з Козачик, Андрій створив своєму візаві перешкоду і "кулею" голкіперу заволодіти не дав. Подальша є штовханина в межах воротарського завершилася точним ударом того ж Пятова. Андрій направив м'яч у сітку, фактично сидячи на газоні. і рефері взяття воріт не зарахував, очевидно кваліфікувавши як порушення першої воротарська єдиноборство. Мабуть, треба визнати, що Томсон був правий. Бажання, старання і емоцій українському не вистачило, щоб забити Словаччини хоч раз. Стартові втрати знову доведеться виправляти в ході турніру ...